Germaniya hukumati vakillari “Vatanparvar” tashkiloti faoliyati bilan tanishdi
Germaniya Federativ Respublikasi Ichki ishlar va vatan vazirligi huzuridagi migratsiya masalalari bo‘yicha hukumat maxsus vakili Yoaxim Shtamp boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekiston Respublikasi mudofaasiga ko‘maklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti Toshkent shahar kengashi tasarrufidagi Chilonzor tumani O‘quv sport texnika klubiga tashrif buyurdi.
Uchrashuv mobaynida delegatsiya a’zolari “Vatanparvar” tashkiloti tizimida texnik kasb mutaxassislari, jumladan, turli toifalarda avtomototransport haydovchilarini tayyorlash jarayoni, mavjud moddiy-texnik baza va o‘quv dasturlari hamda haydovchilik kasbini puxta o‘rgatishga qaratilgan innovatsion texnologiyalarni ko‘zdan kechirdilar.
“Maqsad – Germaniyaga haydovchilik bo‘yicha ishga boradigan o‘zbekistonliklarning ushbu kasbga tayyorlanish jarayonini o‘rganish hisoblanadi. Negaki hozirda mamlakatimizda asosan “D” va “E” toifalari bo‘yicha haydovchilarga talab yuqori. Bundan tashqari, Yevropada haydovchilik faoliyati bilan shug‘ullanayotgan o‘zbekistonliklar o‘zlarining anchayin intizomliligi bilan ajralib turishiga guvoh bo‘ldik”, dedi jumladan Germaniya hukumati maxsus vakili Yoaxim Shtamp “Vatanparvar” tashkiloti mas’ul xodimlari bilan uchrashuvi chog‘ida.
Shu kunlarda Germaniya Federativ Respublikasi Ichki ishlar va vatan vazirligi huzuridagi migratsiya masalalari bo‘yicha hukumat maxsus vakili Yoaxim Shtamp boshchiligida delegatsiya mamlakatimizda bo‘lib turibdi. Delegatsiya vakillari hamda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari o‘rtasida Germaniyada ishlash istagini bildirgan fuqarolarimizga nemis tilini o‘rgatish, ularni kasb-hunarga o‘qitish bo‘yicha yangi loyihalar ishlab chiqish, Germaniyada Tashqi mehnat migratsiyasi agentligi vakolatxonasini ochish kabi yo‘nalishlarda muzokaralar olib borildi.
- Hokimlik Toshkentni “yuva boshladi“. Xoʻsh, suv sepish havo ifloslanishini kamaytiradimi?
- Yangilanayotgan Markaziy Osiyo: birlik, doʻstlik va hamkorlikning yangi bosqichi
- “Adabiyot va hayot”: Sultonboy Dehqonovning shaxsiy fotokoʻrgazmasi ochildi (+fotoreportaj)
- Nogironligi boʻlgan fuqarolarga 30 mln soʻmgacha foizsiz ssuda ajratiladi
- Kambagʻallikni qisqartirish: pul emas, aql-idrok va bilim muhim
- Oʻzbekistonda xotin-qizlarga nisbatan raqamli zoʻravonlikka barham berish boʻyicha 16 kunlik kampaniya boshlandi

Представители правительства Германии ознакомились с деятельностью организации «Ватанпарвар»
Делегация во главе со специальным представителем правительства по вопросам миграции при Федеральном министерстве внутренних дел и родины ФРГ Йоахимом Штампом посетила Учебно-спортивный и технический клуб Чиланзарского района Ташкентского городского совета организации содействия обороне Республики Узбекистан «Ватанпарвар».
В ходе встречи члены делегации рассмотрели процесс подготовки технических специалистов в системе организации «Ватанпарвар», в том числе процесс подготовки водителей автотранспорта различных категорий, существующую материально-техническую базу и образовательные программы, а также инновационные технологии направленные на всестороннее обучение профессии водителя.
“Цель – изучить процесс подготовки к этой профессии узбекистанцев, которые едут в Германию работать водителем. Потому что в настоящее время в нашей стране существует высокий спрос на водителей категорий «D» и «E». Кроме того, мы стали свидетелями того, что узбеки занимающиеся вождением в Европе отличаются своей дисциплиной”, заявил спецпредставитель правительства Германии Йоахим Штамп во время встречи с представителями организации «Ватанпарвар».
В эти дни нашу страну посещает делегация во главе со специальным представителем правительства по вопросам миграции при Федеральном министерстве внутренних дел и родины ФРГ Иоахимом Штампом. Между представителями делегации и руководителями профильных министерств и ведомств прошли переговоры по таким направлениям, как обучение немецкому языку наших граждан, желающих работать в Германии, разработка новых проектов по обучению их профессиям, открытие представительства Агентства внешней трудовой миграции Узбекистана в Германии.