Mahalliy ishlab chiqaruvchilarning eksport salohiyatini yanada ragʻbatlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni
Mamlakatimiz eksport salohiyatini kengaytirish, eksport qiluvchi tashkilotlarni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash, shuningdek, raqobatbardosh eksport mahsulotlari ishlab chiqarishning koʻpaytirilishini ragʻbatlantirish maqsadida:
1. Belgilab qoʻyilsinki, 2019 yil 1 yanvardan boshlab tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni, shu jumladan, komissioner (ishonchli vakil) orqali realizatsiya qilishdan tushgan umumiy tushumida eksport ulushi 15 foizdan yuqori boʻlgan yuridik shaxslar soliq solinadigan bazani:
tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksportga realizatsiya qilish hajmiga toʻgʻri keladigan foyda qismi yuzasidan yuridik shaxslardan olinadigan foyda soligʻi boʻyicha;
tovarlar (ishlar, xizmatlar)ni eksportga realizatsiya qilish hajmiga toʻgʻri keladigan qismi yuzasidan yagona soliq toʻlovi boʻyicha kamaytiradilar.
Ushbu bandda nazarda tutilgan imtiyozlar ilovaga muvofiq roʻyxat boʻyicha xomashyo tovarlarini eksport qilishga, shuningdek, xalqaro tashishlar (avtotransportdan tashqari) hamda uzatish quvurlari va gaz quvurlari orqali yetkazib berish xizmatlariga nisbatan tatbiq etilmaydi.
2. Belgilansinki, ushbu Farmonning 1-bandida nazarda tutilgan imtiyozlar qoʻllanilishi natijasida toʻlanmagan mablagʻlar quyidagi hollarda qonun hujjatlariga muvofiq penya hisoblangan holda Oʻzbekiston Respublikasi Davlat byudjetiga undiriladi:
tovarlar (ishlar, xizmatlar) eksporti faktini qonun hujjatlariga muvofiq tasdiqlovchi hujjatlar mavjud boʻlmaganda;
tovarlar eksport rejimiga chiqarilgan kundan boshlab 180 kun mobaynida valyuta tushumi taʼminlanmaganda.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi yangi tahrirdagi Soliq kodeksi loyihasini ishlab chiqishda ushbu Farmonga muvofiq berilayotgan imtiyozlarni nazarda tutsin.
4. Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi ushbu Farmonga muvofiq imtiyozlarni qoʻllash ustidan tizimli nazorat oʻrnatsin.
5. Mazkur Farmonning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A. N. Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z. Sh. Nizomiddinov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B. M. Mavlonov va Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – moliya vaziri J. A. Qoʻchqorov zimmasiga yuklansin.

О мерах по дальнейшему стимулированию экспортного потенциала отечественных производителей
В целях расширения экспортного потенциала страны, оказания государственной поддержки организациям-экспортерам, а также стимулирования увеличения производства конкурентоспособной экспортной продукции:
1. Установить, что с 1 января 2019 года юридические лица, имеющие долю экспорта в общей выручке от реализации товаров (работ, услуг) более 15 процентов, в том числе через комиссионера (поверенного), уменьшают налогооблагаемую базу по:
налогу на прибыль юридических лиц в части прибыли, приходящейся на объем реализации товаров (работ, услуг) на экспорт;
единому налоговому платежу в части объема реализации товаров (работ, услуг) на экспорт.
Льготы, предусмотренные настоящим пунктом, не распространяются на экспорт сырьевых товаров по перечню согласно приложению, а также услуги международных перевозок (за исключением автотранспорта)
и транспортировку по трубопроводам и газопроводам.
2. Определить, что средства, не уплаченные в связи с предоставлением льгот, предусмотренных пунктом 1 настоящего Указа, подлежат взысканию в Государственный бюджет Республики Узбекистан с применением пени в соответствии с законодательством в случаях:
отсутствия документального подтверждения фактов экспорта товаров (работ, услуг) в соответствии с законодательством;
необеспечения поступления валютной выручки в течение 180 дней со дня выпуска товаров в режим экспорта.
3. Министерству финансов при разработке проекта Налогового кодекса Республики Узбекистан в новой редакции предусмотреть льготы, предоставляемые в соответствии с настоящим Указом.
4. Государственному налоговому комитету Республики Узбекистан установить системный контроль за применением льгот в соответствии с настоящим Указом.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З. Ш., первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М. и заместителя Премьер-министра – министра финансов Республики Узбекистан Кучкарова Д. А.