Ўзбекистон — Афғонистон ишбилармонлари бизнес-форуми
Фарҳод ЭСОНОВ/«Халқ сўзи». Жорий йилнинг 8–12 апрель кунлари Термиз халқаро савдо марказида «Made in Uzbekistan» бизнес-форуми ва маҳсулотлар кўргазмаси бўлиб ўтади.
Сурхондарё вилояти ҳокимлиги ахборот хизмати маълум қилишича, тадбирда республикамизнинг турли ҳудудларидан 200 нафардан ортиқ маҳаллий ишлаб чиқарувчи, Афғонистондан 30 дан зиёд тадбиркор ўзларининг экспортбоп маҳсулотлари билан иштирок этиши кутилмоқда.
Форумнинг асосий мақсади Ўзбекистон ва Афғонистон ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш, ишбилармонларни қўллаб-қувватлаш, маҳаллий маҳсулотларни халқаро бозорга чиқариш ва экспорт салоҳиятини оширишдан иборат. Ушбу тадбир доирасида икки давлат тадбиркорларининг мулоқотини янада кучайтиришга қаратилган «B2B» учрашувлари ташкил этилади.
Форум ишбилармонларнинг икки томонлама бизнес ҳамкорлигини ривожлантиришда муҳим роль ўйнайди, экспортёрларимиз учун жаҳон бозорига эшик очиб берадиган платформа бўлиб хизмат қилади.