Toshkentda xalqaro ilmiy konferensiya oʻtkaziladi
Joriy yilning 9 — 11-dekabr kunlari Oʻzbekiston davlat jahon tillari universitetida «Russkiy yazыk v otkrыtom obrazovatelnom prostranstve» nomli ilmiy-metodik konferensiyasi boʻlib oʻtadi.
Xalq taʼlimi vazirligi xabariga koʻra, ushbu xalqaro ilmiy-uslubiy konferensiya Rossiya Federatsiyasi maorif va Oʻzbekiston Xalq taʼlimi vazirliklarining koʻmagida N.P. Ogaryov nomidagi Mordoviya davlat milliy tadqiqot universiteti hamda Oʻzbekiston davlat jahon tillari universiteti tomonidan tashkil etiladi.
Ilmiy-uslubiy konferensiyadan koʻzlangan asosiy maqsad — turli taʼlim muassasalarida rus tilini oʻqitish boʻyicha tajriba almashish, natijalarini baholashga optimal yondashuvlarni izlash va rus tilini oʻrgatish tizimini takomillashtirishdan iborat.
Konferensiyada ishtirok etib, sertifikatni qoʻlga kiritgan umumtaʼlim muassasalarining rus tili oʻqituvchilariga malaka oshirish tizimida belgilangan shaklda kreditlar taqdim etilib, ushbu sertifikatlar oʻqituvchi ish tajribasini shahar miqyosida ommalashtirilganligiga tenglashtiriladi.