Тошкентда халқаро илмий конференция ўтказилади
Жорий йилнинг 9 — 11 декабрь кунлари Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университетида «Русский язык в открытом образователном пространстве» номли илмий-методик конференцияси бўлиб ўтади.
Халқ таълими вазирлиги хабарига кўра, ушбу халқаро илмий-услубий конференция Россия Федерацияси маориф ва Ўзбекистон Халқ таълими вазирликларининг кўмагида Н.П. Огарёв номидаги Мордовия давлат миллий тадқиқот университети ҳамда Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети томонидан ташкил этилади.
Илмий-услубий конференциядан кўзланган асосий мақсад — турли таълим муассасаларида рус тилини ўқитиш бўйича тажриба алмашиш, натижаларини баҳолашга оптимал ёндашувларни излаш ва рус тилини ўргатиш тизимини такомиллаштиришдан иборат.
Конференцияда иштирок этиб, сертификатни қўлга киритган умумтаълим муассасаларининг рус тили ўқитувчиларига малака ошириш тизимида белгиланган шаклда кредитлар тақдим этилиб, ушбу сертификатлар ўқитувчи иш тажрибасини шаҳар миқёсида оммалаштирилганлигига тенглаштирилади.