Shavkat Mirziyoyev 15 ta IIB boshligʻi va 5 prokurorni ishdan oldi
Jinoyatchilikni jilovlash va aholi bilan ishlashda sustkashlikka yoʻl qoʻyganligi uchun Bosh prokurorning birinchi oʻrinbosari B.Valiyev, ichki ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Sh.Rahmonovga, mahallada profilaktika inspektorlari ishini lozim darajada tashkil qilmagani uchun, ichki ishlar vazirining ushbu sohaga masʼul oʻrinbosari B.Abdullayevga hayfsan eʼlon qilindi va uch oy sinov muddati tayinlandi. Bu haqda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Barcha viloyat prokurorlari va IIB boshliqlarining birinchi oʻrinbosarlari oʻziga tegishli xulosa qilmasa, yil yakuni bilan barchasi lavozimidan ozod etilishi qayd etildi.
Shuningdek, jinoyatchilikka qarshi kurashishda sustkashlikka yoʻl qoʻygan:
- Sergeli, Yangihayot, Shayxontohur, Gʻijduvon, Kogon, Tuproqqalʼa, Taxtakoʻpir, Tomdi, Yakkabogʻ, Oltinsoy, Zafarobod, Boyovut, Guliston, Mingbuloq, Oltinkoʻl tumanlari ichki ishlar boshliqlari;

Shavkat Mirziyoyev dismissed 15 executives of the Ministry of Internal Affairs and 5 prosecutors
First Deputy Prosecutor General B. Valiyev and First Deputy of Minister of Internal Affairs Sh. Rahmonov were reprimanded for negligence in crime suppression and community outreach; Deputy Minister of Internal Affairs B. Abdullayev was also reprimanded for not properly organizing the work of prevention officers in mahallas . A three-month probation period was appointed for them. Sherzod Asadov, press secretary of the President of the Republic of Uzbekistan, informed about this.
It was noted that all the regional prosecutors and first deputy heads of the Ministry of Internal Affairs will be dismissed from their positions by the end of the year if they do not make their own conclusions.
Also, for showing negligence in crime suppression:
• Heads of Internal Affairs from Sergeli, Yangihayot, Shaikhontohur, G'iduvon, Kogon, Tuproqkala, Takhtakopir, Tomdi, Yakkabog, Altinsoy, Zafarabad, Boyovut, Gulistan, Mingbulok, Oltinkol districts;
• The prosecutors of Andijan, Bandikhon, Buvayda, Narpay, Yunusabad districts also dismissed from their positions.