Oʻzbekistonda yalpi ichki mahsulot hajmi 121,4 milliard dollarga yetdi
Bugun, 17-noyabr kuni Milliy statistika tizimidagi islohotlarga bagʻishlangan “Milliy statistikada yangi bosqich: shaffoflik va xalqaro standartlar sari” xalqaro konferensiya va matbuot anjumani boʻlib oʻtdi.
Taʼkidlanishicha, yakuniy hisob-kitoblarga koʻra, 2024-yil yakuni bilan respublika yalpi ichki mahsulotining nominal hajmi amaldagi 1 454,6 trillion soʻmdan 1 535,4 trillion soʻmga yoki 5,6 foizga ortgan.
Shuningdek, yalpi ichki mahsulot AQSH dollari hisobida 115,0 milliard dollardan 121,4 milliard dollarga yetgan. Maʼlumot berilishicha, qayta hisoblashdan soʻng, 2024-yilda aholi jon boshiga yalpi ichki mahsulot hajmi 41,3 million soʻmni tashkil etgan.
2024-yil uchun davlat byudjeti ijrosining toʻliq qamrovi taʼminlanishi natijasida 36,4 trillion soʻm yangi qoʻshilgan qiymat aniqlangan. Sanoat sohasi boʻyicha 2024-yil uchun qoʻshilgan qiymat hajmi 12,7 trillion soʻmga oshgan. Shuningdek, qishloq xoʻjaligi sohasida 5,6 trillion soʻm, qurilish sohada 10,3 trillion soʻm va xizmatlar sohasida 16,3 trillion soʻm miqdorida yalpi qoʻshilgan qiymat qoʻshimcha hisoblandi.
- 16-yanvar kuni baʼzi joylarda qor yogʻadi
- Koʻrfaz arab davlatlari bozoriga bojsiz kirish imkoni yaratiladi
- Raqamli Oʻzbekiston uchun kiber-huquqshunoslar: Prezident Farmoni yuridik taʼlimning yangi davrini ochadi

Uzbekistan’s GDP reaches $121.4 billion
An international conference and press briefing titled “A New Stage in National Statistics: Towards Transparency and International Standards” was held today, 17 November, to highlight ongoing reforms in the national statistical system.
According to the reports, final calculations show that the nominal volume of the country’s gross domestic product (GDP) for 2024 increased by 5.6 percent, from 1,454.6 trillion UZS at current prices to 1,535.4 trillion UZS.
It was also noted that GDP measured in U.S. dollars rose from USD 115.0 billion to USD 121.4 billion. Following the recalculation, per capita GDP for 2024 amounted to 41.3 million UZS.
As a result of ensuring full coverage of the 2024 state budget execution, an additional 36.4 trillion UZS of newly created value was identified. In the industrial sector, value added increased by 12.7 trillion UZS in 2024. Additional gross value added was also recorded in agriculture (5.6 trillion UZS), construction (10.3 trillion UZS), and services (16.3 trillion UZS).