Oʻzbekiston — Rossiya tibbiyot forumi doirasida farmatsevtika sohasidagi hamkorlik boʻyicha uch tomonlama memorandum imzolandi
23:04 04 Iyun 2023 Iqtisodiyot
2673 0
Yevroosiyo zarur amaliyotlar akademiyasi, Sogʻliqni saqlash vazirligi Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnika ekspertizasi va standartlashtirish davlat markazi direktori hamda “Rusatom Xelskea” kompaniyasining oʻrtasida imzolangan mazkur hujjat farmatsevtika sohasida yaqin hamkorlikni oʻz ichiga oladi.
Kelishuvga koʻra, Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi maydonida dori vositalari va farmatsevtika substansiyalarining xavfsizligi, samaradorligi va sifatini taʼminlash boʻyicha uzoq muddatli, samarali va oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirish shuningdek, ilmiy-amaliy va taʼlim loyihalarida birgalikda ishtirok etish koʻzda tutilmoqda.
Forum doirasidagi uchrashuvlar davomida Yevroosiyo zarur amaliyotlar akademiyasi boshqaruvi prezidenti Vladislav Shestakov YEOII doirasida ilgʻor tajriba bilan almashish muhimligini qayd etib, hamkorlarning buyurtmasiga koʻra eksklyuziv malaka oshirish kurslarini ishlab chiqish imkoniyati mavjudligi, qolaversa, Akademiya ekspertlari farminjiniring va zarur ishlab chiqarish amaliyotlari yoʻnalishidagi qoʻshma loyihalarda ishtirok etishga ham tayyorligini bildirdi.
Oʻz navbatida, Davlat markazi rahbari Mirzohidjon Qodirov nufuzli ekspertlar bilan hamkorlik qilish orqali yagona farmatsevtika bozorini rivojlantirish istiqbollariga alohida eʼtibor qaratdi.
— Dori vositalari, tibbiy buyumlar va tibbiy texnikaning sifati, xavfsizligi va samaradorligi biz uchun ustuvor masala hisoblanadi, — dedi M. Qodirov. — Biz rossiyalik hamkorlarimiz bilan sheriklik aloqalarimizning mustahkamlash, dori vositalarining xavfsizligini taʼminlash va xalqimizning turmush darajasini yuksaltirishdan manfaatdormiz.
Memorandum imzolagan yana bir hamkor “Rosatom Xelskea” bosh direktori Igor Obrubov davlat korporatsiyasi haqida soʻz yuritar ekan Rosatom sogʻliqni saqlash sohasidagi vazifalarini amalga oshirishga kompleks ravishda yondashishi, ushbu sohadagi faoliyat izotop kompleks, radiofarmatsevtika mahsulotlari, yuqori texnologik tibbiy asbob-uskunalar ishlab chiqarish, tibbiy buyumlar va oziq-ovqat mahsulotlarini ionlashtiruvchi nur bilan qayta ishlash kabi yoʻnalishlarni oʻz ichiga olishini taʼkidlab, Oʻzbekiston tomoni bilan uzoq muddatli va samarali hamkorlik qilishga umid bildirdilar.

В рамках Узбекско-российского медицинского форума подписан трехсторонний меморандум о сотрудничестве в фармацевтической отрасли
23:04 04 Июнь 2023 Экономика
2693 0
Данный документ, подписанный между Евразийской Академией надлежащих практик, Государственным центром экспертизы и стандартизации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники при Министерстве здравоохранения и компанией «Русатом Хэлскеа», предусматривает тесное взаимодействие в фармацевтической отрасли.
Так, стороны договорились о развитии долгосрочного, плодотворного и взаимовыгодного сотрудничества в области обеспечения безопасности, эффективности и качества лекарственных препаратов и фармацевтических субстанций на пространстве ЕАЭС, а также о совместном участии в научно-практических и образовательных проектах.
В ходе переговоров в рамках форума президент правления Евразийской Академии надлежащих практик Владислав Шестаков отметил важность обмена передовым опытом на уровне ЕАЭС и возможность разработки эксклюзивных курсов повышения квалификации по заказу партнеров. Он также добавил, что, эксперты Академии готовы участвовать в совместных проектах в области фарминжиниринга и надлежащих производственных практик.
Со своей стороны, Мирзохид Кодиров сделал акцент на перспективах развития единого фармрынка через партнерство с авторитетными экспертами.
«Приоритетами для нас выступают качество, безопасность и эффективность лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, – отметил он. – Мы крайне заинтересованы в укреплении партнерских связей с российскими коллегами, обеспечении лекарственной безопасности и повышении качества жизни наших граждан».
Еще один участник церемонии подписания меморандума — генеральный директор «Росатом Хэлскеа» Игорь Обрубов отметил, что Росатом подходит к вопросу реализации своих задач в области здравоохранения максимально комплексно и работа по этому направлению включает в себя изотопный комплекс и производство радиофармпрепаратов, высокотехнологичного медицинского оборудования, обработку медицинских изделий и продуктов питания ионизирующим облучением и другие направления, а также выразил надежду на долгосрочное и плодотворное сотрудничество с узбекской стороной.