Oʻzbekiston musulmonlari idorasi vakillari AQSHga tashrif buyuradilar
Mamlakatimizning Vashingtondagi elchixonasi xabariga koʻra, xalqimiz uchun ezgulik, muruvvat va mehr-oqibat ramzi hisoblangan muborak Ramazon oyini munosib oʻtkazish maqsadida shu yilning 20-apreldan 2-maygacha oʻzbekistonlik bir guruh imom-xatiblarning Amerika Qoʻshma Shtatlariga tashrifi tashkil etilmoqda.
AQSHdagi diplomatik vakolatxonamiz tashabbusi va Oʻzbekiston musulmonlari idorasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan tashrif doirasida imom-xatiblar yurtdoshlarimiz istiqomat qilayotgan va tahsil olayotgan Amerikaning 6 ta shahrida boʻladilar. Xususan, 20-aprel kuni Vashington shahriga, 21-aprelda Filadelfiyaga, 22-aprelda Nyu-York, 23-aprelda Sinsinnatiga, 24-aprelda Chikagoga, 25-aprelda Orlandoga tashrif buyurishadi.
Tashrif davomida Oʻzbekiston musulmonlari idorasi vakillarining vatandoshlar, milliy diasporalar yetakchilari bilan uchrashuvlari, hamda mahalliy masjidlarda islom dinining qadriyatlari, radikalizmga qarshi kurashish, AQSHda yashovchi oʻzbek yoshlari oʻrtasida ekstremistik gʻoyalar tarqalishini oldini olish haqida maʼruzalar bilan chiqishlari kutilmoqda. Bundan tashqari, Oʻzbekiston imom-xatiblarining AQSH rasmiy, diniy va jamoat doiralari vakillari ishtirokidagi konfessiyalararo iftorlik, shuningdek, yurtdoshlarimiz tashabbusi bilan qurilgan masjidlarning tantanali ochilish marosimlarida ishtirok etishlari ham rejalashtirilgan.
Oʻzbekistonlik imom-xatiblarning AQSHga tashrifi doirasida AQSH Davlat departamenti, Xalqaro diniy erkinlik boʻyicha AQSH komissiyasida alohida uchrashuv va muzokaralar oʻtkazilishi kutilmoqda. Shuningdek amerikalik ekspert va jamoat doiralarini Oʻzbekistonda diniy bagʻrikenglik tamoyillarini taʼminlash va millatlararo totuvlikni mustahkamlash uchun amalga oshirilgan ishlar haqida xabardor qilish maqsadida AQSH Tinchlik instituti tahlil markazida brifing oʻtkazish ham rejalashtirilgan. Oʻzbekistonlik imom-xatiblar AQSHning Sharqiy qirgʻogʻida joylashgan, Amerika musulmonlarining asosiy ibodat maskani va Virjiniya shtatidagi 5000 dan ortiq oilalarga xizmat koʻrsatuvchi ADAMS markaziga tashrif buyurishadi hamda ushbu markaz bilan islom asoslari va arab tillani oʻrganish boʻyicha hamkorlikni yoʻlga quyish masalalarini muhokama qilishadi. Ushbu keng koʻlamli tashrif davomida ikki davlat diniy idoralari vakillari oʻrtasida toʻgʻridan-toʻgʻri hamkorlikni yoʻlga qoʻyish, akademik aloqalar kuchaytirish, arab tilini va hadis ilmiga oʻqitishda fikr almashish, amerikalik ziyorat sayohatlarining Oʻzbekistonga tashriflarini muhokama qilish ham koʻzda tutilgan.

Представители мусульманского духовенства Узбекистана посетят США
По информации Посольства Узбекистана в г.Вашингтоне, в целях достойного празднования священного месяца Рамазан, являющегося символом доброты, сострадания и милосердия, с 20 апреля по 2 мая организуется визит представителей мусульманского духовенства в Соединенные Штаты.
В ходе визита, организуемого по инициативе нашей дипмиссии в США совместно с Управлением мусульман Узбекистана, имамы посетят 6 американских городов компактного проживания и обучения наших соотечественников. В частности, 20 апреля имамы из Узбекистана посетят г.Вашингтон, 21 апреля - г.Филадельфию, 22 апреля - г.Нью-Йорк, 23 апреля - г.Цинциннати, 24 апреля - г.Чикаго, 25 апреля - г.Орландо.
Ожидается, что в ходе поездки представители мусульманского духовенства Узбекистана проведут встречи с соотечественниками, активистами и лидерами национальных диаспор, выступят в местных мечетях с проповедями об истинных ценностях ислама и духовной чистоте, противодействии радикализации, экстремистской идеологии среди узбекской молодежи, проживающей в США. Кроме того, запланировано участие имамов из Узбекистана в межконфессиональном ифтаре с представителями официальных и общественных кругов, религиозных общин Соединенных Штатов, который состоится в нашей дипмиссии в г.Вашингтоне, а также в торжественных церемониях открытия мечетей, построенных по инициативе наших соотечественников.
В рамках пребывания имамов из Узбекистана в США также будут проведены отдельные встречи и переговоры в Государственном департаменте США и Комиссии США по международной религиозной свободе (USCIRF), а также брифинг на площадке аналитического центра Института мира США о предпринимаемых в Узбекистане мерах по продвижению толерантного Ислама и противодействию радикализации и экстремистской идеологии. Наши имамы также посетят Центр «ADAMS», главное место богослужения американских мусульман на восточном побережье США, которое обслуживает более 5 тысяч семей в штате Вирджиния, предлагая широкий спектр услуг, включая обучение основам ислама и арабского языка, специальные занятия для детей и юношей. Визит представителей мусульманского духовенства позволит наладить прямые партнерские связи между представителями духовенства двух стран в области обучения имамов, арабскому языку, совместных исследований и хадисоведения, а также организации паломнических туров в Узбекистан.
- Министерство здравоохранения опубликовало официальное заявление по поводу системы «электронных рецептов»
- О награждении в связи с Днем работников сельского хозяйства группы соотечественников, внесших достойный вклад в развитие сферы