Men Yangi Oʻzbekiston talabasiman
Tadbirda institut rahbariyati, professor-oʻqituvchilar, chet ellik mehmonlar, ota-onalar hamda talabalar ishtirok etdi. Anjumanda rektor chiqish soʻzida talaba yoshlarga sifatli taʼlim, ilmiy-amaliy faoliyat va innovatsion gʻoyalarni rivojlantirish uchun barcha sharoitlar yaratilayotganligini hamda institut rivojlanish Konsepsiyasining asosiy mazmuni haqida soʻzlab, talabalarga taʼlim olishlarida muvaffaqiyatlar tiladi. Talabalar oʻz navbatida Vatanga sadoqat, bilim olishda masʼuliyat va jamoat manfaatlariga xizmat qilish haqida tantanali qasamyod qabul qiladilar.
Tadbir doirasida ijodiy jamoalar ishtirokida maʼrifiy-madaniy dastur namoyish etildi, faol talabalar tomonidan ijodiy chiqishlar taqdim etildi. Iqtidorli talabalar institut rahbariyati tomonidan munosib taqdirlandilar. Marosimning asosiy maqsadi – yoshlarda vatanparvarlik, masʼuliyat, ilmga hurmat va fidoyilik hissini mustahkamlashdan iborat boʻldi.
Olmaliq davlat texnika instituti Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 8-sentyabrdagi PQ-279 son Qarori asosida tashkil etilgan boʻlib, maqsad Toshkent viloyati iqtisodiyot tarmoq va sohalarida, jumladan, muhandislik, metallurgiya, ishlab chiqarish, konchilik sohalarida zamonaviy bilim va koʻnikmalarga ega oliy maʼlumotli kadrlarga boʻlgan ehtiyojni taʼminlash etib belgilangan.
ODTIning tashkil etilganining dastlabki kunlaridanoq institut rivojlanish Konsepsiyasini ishlab chiqdi. Konsepsiyani amalga oshirish Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo iqtisodiyotini muhandislik, metallurgiya va togʻ-kon sohalarini yuqori malakali mutaxassislar bilan taʼminlovchi zamonaviy ilmiy-taʼlim markazini yaratish imkonini berish bilan birga mamlakat sanoat kompleksining barqaror texnologik rivojlanish vazifasini hal qiladi.
Hozirda Olmaliq davlat texnika instituti 6 mingga yaqin talaba 11 ta taʼlim yoʻnalishi boʻyicha faoliyat yuritayotgan 47,3% ilmiy salohiyatga ega oliy taʼlim muassasasidir. Bu yerdagi 165 nafar professor-oʻqituvchilardan 78 nafari ilmiy darajaga ega.
Bundan tashqari, Olmaliq davlat texnika instituti bugungi kunda taʼlim yoʻnalishlarini kengaytirib, soʻnggi 40-yilda ilk bor Bekobod tumanida yangi fakultet tashkil etilishiga erishdi.
ODTI bugungi kunda 15 ga yaqin xorijiy davlatlar – Xitoy, Yaponiya, Malayziya, Turkiya, Eron, Vengriya, Belorussiya kabi davlatlarning nufuzli oliygohlari va sanoat kompaniyalari bilan hamkorlik shartnomalarini imzolagan.

«Я – студент Нового Узбекистана»
В Алмалыкском государственном техническом институте прошло первое научно-просветительское мероприятие, приуроченное созданию данного высшего учебного заведения.
Основная цель мероприятия – укрепление у молодёжи чувств патриотизма, ответственности, уважения к науке и преданности своему делу.
Торжественной мероприятие на тему: «Я – студент Нового Узбекистана» началось с церемонии принятия присяги студентами 1-го курса на верность Родине, проявление ответственности в обучении и служение обществу.
На встрече приняли участие руководство института, профессорско-преподавательский состав, зарубежные гости, родители и студенты. Ректор в своей вступительной речи перед студентами рассказал о создаваемых в ВУЗе условиях для получения качественного образования, развития научно-практической деятельности и инновационных идей, а также о сути Концепции развития института, пожелав студентам успехов.
В рамках мероприятия также была представлена культурно-просветительский программа с участием творческих коллективов. Талантливые студенты были достойно награждены руководством института.
Алмалыкский государственный технический институт был учрежден на основании Постановления Президента Республики Узбекистан № ПП-279 от 8 сентября 2025 года, в целях обеспечения потребности Ташкентской области в высококвалифицированных кадрах с современными знаниями и навыками в таких сферах, как инженерия, металлургия, производство и горное дело.
Алмалыкский государственный технический институт, где начались широкомасштабные процессы трансформации, сегодня активно развивается в соответствии с Концепцией развития. Основная задача – подготовка квалифицированных специалистов для горно-металлургической отрасли, доведение качества образования до мировых стандартов, коммерциализация научно-инновационных идей и вхождение в число ведущих высших учебных заведений.
С первых дней основания института была разработана Концепция развития ВУЗа. Реализация данной концепции позволит создать современный научно-образовательный центр, обеспечивающий экономику Узбекистана и Центральной Азии высококвалифицированными специалистами в сфере инженерии, металлургии и горного дела, а также решит задачу устойчивого технологического развития промышленного комплекса страны.
На сегодняшний день Алмалыкский государственный технический институт - это высшее учебное заведение, в котором обучается около 6 тысяч студентов по 11 направлениям образования. Научный потенциал института составляет 47,3%. Из 165 профессорско-преподавательских сотрудников 78 имеют учёную степень.
Кроме того, за последние 40 лет впервые в Бекабадском районе был открыт факультет данного ВУЗа.
Институт имеет партнёрский соглашения с высшими учебными заведениями и ведущими производственными организациями из 15 стран мира, в том числе, Китая, Японии, Малайзии, Турции, Ирана, Венгрии, Белоруссии и т.д.