Maktab oʻqituvchilari onlayn malaka oshirishi mumkin
“Uzluksiz kasbiy taʼlim” platformasi (onlinedu.uz) orqali maktab oʻqituvchilari onlayn malaka oshirish imkoniyatlari yaratildi.
Dastlab uzluksiz kasbiy rivojlantirish kurslari uchun 29 ta fan yoʻnalishda 1 120 ta maʼruza, taqdimot hamda videodars, 7 840 ta qoʻshimcha adabiyot, 7 308 ta nazorat topshirigʻi yaratilib, platformaga joylashtirildi.
Bu haqda Xalq taʼlimi vazirligi tomonidan Oliy Majlis Qonunchilik palatasida boʻlib oʻtayotgan navbatdagi “Hukumat soati”da qayd etildi.
Taʼkidlanganidek, xalq taʼlimi tizimining Yagona boshqaruv dasturiy majmuasi ishlab chiqildi. Mazkur tizimda 10 mingdan ortiq umumtaʼlim muassasalari va tashkilotlarining pasporti, 6,2 mln. nafardan ortiq oʻquvchi hamda 700 ming nafardan ortiq oʻqituvchi va xodimlarning maʼlumotlar bazasi 10 ta manfaatdor vazirlik va idoralarning maʼlumotlar bazalari bilan integratsiya orqali shakllantirildi.
Ushbu dasturning toʻliq ishga tushirilishi natijasida xalq taʼlimi tizimini boshqarish bilan bogʻliq jarayonlar, xususan, statistik maʼlumotlarni olish, moliyaviy hisob-kitob qilish, rejalashtirish va tahlil qilish avtomatlashtiriladi.