Zamonaviy Oʻzbekistonda ayollar uchun qanday imkoniyatlar bor?
2021-yil 20-noyabr kuni Toshkent shahridagi Amity universitetida “Zamonaviy Oʻzbekistonda ayollar uchun imkoniyatlar” mavzusidagi tadbir boʻlib oʻtdi.
Tadbir Birlashgan Millatlar Tashkilotining taraqqiyot dasturi (BMTTD), Artel kompaniyasi, Xalq taʼlimi vazirligi, IT Park va xalqaro ayollar hamjamiyati — Wonder Women hamkorligida tashkil etildi.
Xotin-qizlarni maʼrifatli qilish, dunyoqarashini kengaytirish va ular tanlash huquqiga ega ekani, yurtimizda xotin-qizlarning kamolotiga qaratilgan eʼtibor gʻoyasini yetkazish maqsad qilingan tadbirda maktab oʻquvchilari, universitet talabalari va ish qidirayotgan xotin-qizlar qatnashdi.
Darhaqiqat, bilimli, dunyoqarashi keng ayollar doim jamiyat taraqqiyotida muhim oʻrin egallagan. Shu bois mamlakatimizda gender tenglikka erishish borasida qator amaliy ishlar bajarilmoqda. Masalan, 2019-yil 2-sentyabr kuni “Xotin-qizlar va erkaklar uchun teng huquq hamda imkoniyatlar kafolatlari toʻgʻrisida”gi Qonun qabul qilindi. Bundan tashqari, Oʻzbekistonda 2030-yilga qadar gender tenglikka erishish strategiyasi ishlab chiqildi. Ushbu strategiyada barcha uchun teng huquqli va sifatli taʼlimni taʼminlash, qishloq joylarida qizlarning oliy maʼlumotga ega boʻlishi, zoʻravonlikka yoʻl qoʻymaslik, odam savdosining oldini olish kabi masalalar qamrab olingan. Umuman olganda soʻnggi yillarda ayollarning taʼlim olishi uchun keng imkoniyat yaratish davlat siyosati darajasiga koʻtarildi. Bunday tarixiy jarayonda yirik kompaniyalar ham sohaga oʻz hissasini qoʻshishi, turli ijtimoiy loyihalar orqali xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlashi zarur.
Artel kompaniyasi doim ayollarni qoʻllab-quvvatlash, ularning bilim olish va oʻzlari istagan kasb egasi boʻlishi tarafdori boʻlib kelmoqda. Shu bois kompaniyada faoliyat yuritayotgan ayollarga bir qadar imtiyozlarni joriy etib, ularni moddiy va maʼnaviy jihatdan qoʻllab-quvvatlashga alohida eʼtibor berib kelmoqda.
Kompaniyaning rahbar xodimlari “Zamonaviy Oʻzbekistonda ayollar uchun imkoniyatlar” tadbirida oʻz maʼruzalari bilan ishtirok etib, ushbu jihatlar haqida ham toʻxtalib oʻtdi. Shuningdek, tadbirda qatnashgan barcha maʼruzachilar ayollarning taʼlim olishi, rahbar lavozimlarda faoliyat yuritishi kabi qator mavzularda fikr yuritdi. Ular yurtimizda ayollarga yaratilayotgan qulayliklar, ulardan samarali foydalanish, taʼlim va karyerasini yuksaltirishda mavjud imkoniyatlar haqida maʼlumot berdi. Bundan tashqari, qizlar uchun taʼlim olishning ahamiyatiga qaratilgan videoroliklar namoyish etildi.
Shuningdek, davlat idoralari, xususiy tashkilotlar vakillari va loyiha taʼsischilari endigina katta hayotga qadam bosayotgan qizlarga maslahatlar berib, sinovlardan qoʻrqmay maqsad sari doim olgʻa intilish kerak ekanligini taʼkidlashdi. Maʼruzachilarning oʻzlari bosib oʻtgan hayot yoʻlidagi sinovli, ibratli voqealari tinglovchilarda katta qiziqish uygʻotib, ularni olgʻa intilishga ilhomlantirdi.

Возможности для женщин в современном Узбекистане
20 ноября 2021 года в Ташкентском университете Амити состоялось мероприятие «Возможности для женщин в современном Узбекистане».
Мероприятие было организовано Программой развития ООН (ПРООН), компанией Artel, Министерством народного образования, IT Park и Wonder Women.
В нём приняли участие школьники, студенты вузов и женщины, находящиеся в поисках работы.
Действительно, образованные, всесторонне развитые женщины всегда играли важную роль в развитии общества. В этой связи в нашей стране предпринимается ряд практических мер по достижению гендерного равенства.  Например, 2 сентября 2019 года был принят закон «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин».  Кроме того, в Узбекистане разработана стратегия достижения гендерного равенства до 2030 года.  Эта стратегия охватывает такие вопросы, как обеспечение равного и качественного образования для всех, высшее образование для девочек в сельских районах, предотвращение насилия и предотвращение торговли людьми.  В целом, в последние годы создание большого количества возможностей для получения женщинами образования стало государственной политикой.  В таком историческом процессе крупные компании также должны вносить свой вклад в отрасль, поддерживая женщин через различные социальные проекты.
Компания Artel всегда стремилась поддерживать женщин, вкладывая в их профессиональное обучение.  Именно поэтому компания уделяет особое внимание материальной и моральной поддержке женщин, работающих в компании.
Руководители компании выступив на мероприятии, «Возможности для женщин в современном Узбекистане» рассказали о созданных в компании условиях для женщин.  Также все спикеры, принявшие участие в мероприятии, обсудили ряд тем, касающиеся женского образования и их назначение на руководящие должности. Обсуждались возможности, созданные для женщин в нашей стране, их эффективном использовании, о возможностях получения образования и карьерного роста. Также были представлены видеоролики о важности образования девушек.
Представители госструктур, частных организаций и учредители проекта давая наставления девушкам, только начинающим карьеру, посоветовали всегда стремиться к цели, не опасаясь испытаний. Примеры испытаний из собственной жизни ораторов вызвали большой интерес у слушателей и вдохновили их двигаться вперед.