Qatar Davlati Amiri davlat tashrifi bilan O‘zbekistonga keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Qatar Davlati Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy 5-6 iyun kunlari davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Oliy martabali mehmon tashrifining asosiy tadbirlari Samarqand shahrida bo‘lib o‘tadi.
Bo‘lajak oliy darajadagi muzokaralarda O‘zbekiston va Qatar o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqiladi. Bunda, eng avvalo, faol siyosiy muloqotlar va madaniy-gumanitar almashinuvni davom ettirish, energetika, gaz-kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, infratuzilma, logistika, turizm va boshqa tarmoqlarda yirik investisiya loyihalarini amalga oshirish e’tibor markazida bo‘ladi.
Davlat rahbarlari xalqaro siyosat va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalarini ham muhokama qiladilar.
Uchrashuv yakunida salmoqli hukumatlararo va idoralararo hujjatlar to‘plami imzolanishi kutilmoqda.
Ta’kidlash joizki, Qatar Davlati Amirining yurtimizga tashrifi ikki mamlakat o‘rtasidagi diplomatik munosabatlarning 25 yildan ziyod tarixida birinchisi bo‘ladi.

Emir of Qatar to pay state visit to Uzbekistan
At the invitation of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, Emir of Qatar Sheikh Tamim Bin Hamad Al Soni will pay a state visit to our country on June 5-6.
The main events of the highly ranking guest's visit will take place in Samarkand.
Issues of further development of multifaceted relations between Uzbekistan and Qatar will be discussed at the upcoming high-level talks. First and foremost, the focus will be on the continuation of an active political dialogue and cultural-humanitarian exchange, the implementation of major investment projects in the fields of energy, gas and chemical industry, agriculture, infrastructure, logistics, tourism and other industries.
The heads of state will also discuss urgent issues of international politics and regional problems on agenda.
A significant package of intergovernmental and interdepartmental documents is expected to be signed at the end of the meeting.
It should be noted that the visit of the Emir of Qatar to our country will be the first in more than 25 years of diplomatic relations between the two countries.