Oʻzbekistonda PPX jamoat tartibini saqlash boʻyicha pullik xizmat koʻrsatishni boshlaydi
Oʻzbekiston hukumati patrul-post xizmati (PPX) boʻlimlari tomonidan jamoat tartibini saqlash va xavfsizlikni taʼminlash boʻyicha shartnomaga asoslangan xizmatlarni taqdim etish tartibini tasdiqladi.
Hujjatga koʻra, joriy yil 1-sentyabrdan boshlab yuridik shaxslar PPX boʻlinmalariga shartnomaviy-huquqiy asosda xizmatlar koʻrsatish uchun YIDXP (Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali) va Davlat xizmatlari markazlari orqali murojaat qilishlari mumkin boʻladi.
Xizmatlar Ichki ishlar vazirligining “Elektron patrul” tizimi orqali amalga oshiriladi. Unga koʻra, PPX xodimlari aholi koʻp toʻplanadigan joylarda jamoat tartibini saqlash va xavfsizlikni taʼminlash boʻyicha pullik xizmatlar koʻrsatadi.
Shuningdek, ushbu reglament ommaviy tadbirlar, yigʻilishlar, mitinglar va koʻcha namoyishlarini tashkil etish va oʻtkazishga taalluqli emasligi qayd etilgan.
Tariflar Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan kelishilgan holda belgilanadi.