Oʻzbekiston dunyoga deyarli 20 million AQSH dollarlik karam sotdi
2025-yilning yanvar-mart oylarida Oʻzbekiston tomonidan xorijga 55,4 ming tonna karam mahsuloti eksport qilingani maʼlum qilindi. Bu haqda Milliy statistika qoʻmitasi maʼlumot berdi. Qayd etilishicha, eksport qilingan karamning umumiy qiymati 19,6 million AQSH dollarini tashkil etgan.
Oʻzbekiston ushbu davr mobaynida asosan qoʻshni davlatlar va Yevropa bozorlariga karam yetkazib bergan. Xususan, Rossiya Federatsiyasiga 34,6 ming tonna karam yuborilgan boʻlib, bu mamlakat ushbu mahsulotni eng koʻp import qilgan davlat sifatida qayd etilgan. Qozogʻiston esa 15,5 ming tonna karam import qilib, ikkinchi oʻrinni egalladi.
Qirgʻiz Respublikasiga esa 4,3 ming tonna karam yetkazib berilgan. Bundan tashqari, Yevropa davlatlari qatorida Latviyaga 472 tonna va Belarus Respublikasiga 321 tonna karam eksport qilingan. Qolgan 300 tonna esa boshqa davlatlar hissasiga toʻgʻri kelgan.
Umumiy holda, Oʻzbekistonning karam eksporti 2025-yilning dastlabki 3 oyida barqaror oʻsishni namoyon etdi. Bu, oʻz navbatida, mamlakat qishloq xoʻjaligining eksport salohiyati oshib borayotganidan dalolat beradi. Eksport geografiyasining kengayishi esa mahalliy mahsulotlarga boʻlgan tashqi bozor talabining yuqoriligini koʻrsatadi.