18:52 17 Noyabr 2018 Iqtisodiyot
“Xalq soʻzi Online“. Qudratilla Najmiddinov/Namangan. Davlatimiz rahbari joriy yilning 2-3 may kunlari Namanganga tashrifi chogʻida hududda "Hyundai“ avtomobillarini ishlab chiqarish korxonasi qurilishi haqidagi xushxabarni aytib, viloyat ahlini quvontirgan edi.
Bugun mazkur yoʻnalishdagi loyiha ijrosi yuzasidan amaliy qadam qoʻyilib, korxona qurilishining tamal toshini qoʻyishga bagʻishlangan tantanali marosim tashkil etildi. Unda Toʻraqoʻrgʻon tumani hududida barpo etiladigan “Hyundai-Namangan KD” avtomobil zavodining xorijiy taʼsischilari, koreyalik ishbilarmonlarning kengaytirilgan guruhi, Malayziya, Indoneziya, Xitoy Xalq Respublikasi va Tailanddan tashrif buyurgan investorlar, Namangan viloyati hokimligi, keng jamoatchilik hamda ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Tadbirda korxonaga tamal toshi qoʻyildi.
Foto: Rahmon Mamadaliyev
Aytish lozimki, Koreya Respublikasining “Hyundai motor”, “Evegreen motors” va “Posko-Daewoo corporation” kompaniyalari hamkorligida bunyod etiladigan korxona 2019 yilning sentyabrida ilk mahsulotini ishlab chiqaradi. Loyihaga koʻra, bu yerda avvaliga yiliga 400 ta kichik yuk mashinalari,mikroavtobus va avtobuslar tayyorlash yoʻlga qoʻyiladi. Bu koʻrsatkichni bosqichma –bosqich 2500 taga yetkazish koʻzda tutilgan. Zavod foydalanishga topshirilishi bilan 150 kishi ish boshlaydi, keyinchalik ishlovchilar soni ming nafardan oshadi. Eʼtiborli jihati shundaki, mahsulot ishlab chiqarishning dastlabki pallasidanoq butlovchi qismlarning 50 foizini mahalliy sharoitda tayyorlash rejalashtirilgan.
“Hyundai-Namangan KD” avtomobil zavodi qurilishining tamal toshi qoʻyilishi marosimida Koreya Respublikasining Oʻzbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Kvon Yon U, Namangan viloyati hokimi X. Bozorov soʻzga chiqdilar.

Автомобильный завод в Намангане: Начало положено
В Туракурганском районе Наманганской области состояласьцеремония закладки первого камня, посвященная началу реализации проекта построительству нового завода по производству коммерческих автомобилей“Hyundai”.В мероприятии приняли участие широкой общественности. Были приглашены расширенная группа корейских предпринимателей, инвесторы из Малайзии, Индонезии, Китайской Народной Республики и Республики Таиланд.
Как известно, идея о налаживании выпуска автомобилейHyundai в Узбекистане впервые прозвучала набизнес-форуме, организованном в ноябре прошлого годав рамках государсивенного визита Президента Ш. Мирзиёева в Южную Корею.Тогда же была представлена подробная информация о благоприятных возможностях длявнесения инвестиций. Как видно, все это серьезно заинтересовала бизнесменовиз страны Утренней свежести.
Мероприятие началось с подписанияинвестиционного договора по реализации проекта. Подписи под документом поставидихоким Наманганской области Хайрулло Бозаров ипрезидент компании “Hyundai Motor” по грузовым автомобилямЛи Ин Чэол, вице-президент Автомативного отделения компании “Posco-Daewoo corporation”Ли Санг Хун и президент компании“Evergreen Motors”Ким Чанг Кеон.
- Завод, который будет построен совместно с южнокорейскими компаниями, даст большой импульс социально-экономическому развитию региона, - говорит участник мероприятия, руководитель областного отделения общественного фонда «Нуроний» Икромхон _Нажмидднов. – Новое предприятие начнет производить продукцию уже в сентябре 2019 года. На первых порахбудет выпускаться ежегодно 400 грузовых автомобилей и микроавтобусов. Постепенно этот показатель достигнет 2500 единиц. По программе локализации,половину комплектующих деталей и запасных частей намечено производить здесь же. На первом этапе будет создано 150 рабочих мест. По достижении проектной мощности на предприятии будут трудиться более тысячи человек.
Нурбек АБДУЛЛАЕВ, наш соб.корр.
- Центр исламской цивилизации в Узбекистане удостоен престижной международной премии
- Указ Президента Республики Узбекистан "О присвоении Синдарову Жавохиру Санжарбековичу почетного звания «Заслуженный спортсмен Республики Узбекистан»"