Butunjahon jamiyati Klavixoning oʻrta asrga oid qoʻlyozmasi nusxasini qayta nashr etadi
Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyatiga oʻrta asrda ijod qilgan muallif Ruy Gonsales de Klavixoning noyob asari nusxasini yaratish huquqi taqdim etildi.
U Ispaniyada kitob chop etish davri boshlanishidan taxminan yarim asr oldin yaratilgan va uni nashr etish bir yarim asrdan keyin amalga oshirilgan.
Bugungi kunga qadar qoʻlyozmaning ikkita roʻyxati maʼlum. Ikkalasi ham Ispaniya Milliy kutubxonasida saqlanmoqda.
«Butunjahon jamiyati raisi Firdavs Abduxoliqovning Ispaniyaga tashrifi davomida ushbu noyob asarlarni oʻz koʻzimiz bilan koʻrish, shuningdek, Ispaniya Milliy kutubxonasi qoʻlyozmalar boʻlimi direktori, Xaver Dokampo Kapilla bilan muzokara oʻtkazish imkoniyatiga ega boʻldik. Oʻtkazilgan muzokara natijalariga koʻra, Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyatiga kundalikning qoʻlyozma nusxasini yaratish huquqi berildi», — deya taʼkidladi ”Mueller&Schindler" nashriyot uyi Prezidenti Sharlotta Kramer.
Qoʻlyozma nusxasi Avstriyaning “Muller & Sshindler” nashriyot uyi va Oʻzbekiston Milliy media assotsiatsiyasi bilan hamkorlikda nashr etilmoqda.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston tarixi va uning buyuk shaxslariga bagʻishlangan ajoyib asarlarni qayta nashr etish loyihasi Oʻzbekiston madaniy merosini oʻrganish, saqlash va ommalashtirish boʻyicha Butunjahon jamiyati faoliyatining yangi yoʻnalishi hisoblanadi.

Всемирное общество переиздаст копию рукописи испанского средневекового автора Клавихо
Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана предоставлено уникальное право на создание копии уникального сочинения средневекового автора Руй Гонсалес де Клавихо.
Оно было создано примерно за полвека до начала испанского книгопечатания, а его издание было осуществлено только через полтора столетия.
На сегодняшний день известны два списка рукописи. Оба хранятся в Национальной библиотеке Испании.
"В ходе визита председателя Всемирного общества Фирдавса Абдухаликова в Испанию мы имели счастье своими глазами увидеть эти уникальные произведения, а также встретиться и провести переговоры о сотрудничестве с директором отдела манускриптов Национальной библиотеки Испании Хавьером Докампо Капиллой. По результатам переговоров, Всемирному обществу по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана предоставлена уникальное право на создание копии рукописной версии дневника», — отметила Президент издательского дома "Mueller&Schindler" Шарлотта Крамер.
Копия рукописи издается совместно с австрийским издательским домом "Muller & Sсhindler" и Национальной медиа-ассоциацией Узбекистана.
Напомним, что новым направлением деятельности Всемирного общества по изучению, сохранению и популяризации культурного наследия Узбекистана стал проект по переизданию выдающихся произведений, посвященных истории Узбекистана и его выдающимся личностям и одним из них является создание копии сочинения испанского средневекового автора Клавихо.