Hozirgi kunda jonajon Oʻzbekistonimiz buyuk oʻzgarishlar jarayonini boshidan kechirmoqda.
Muhtaram Prezidentimiz Shavkat Miromonovich Mirziyoyev rahbarligida amalga oshirilayotgan keng koʻlamli demokratik islohotlar hayotimizning barcha soha va tarmoqlariga yangilanish va yuksalish nafasini olib kirmoqda. Eng muhimi, xalqimizning oʻz kuchiga, ertangi kunga boʻlgan ishonchi tobora ortib bormoqda.
Bugungi murakkab va shiddatli davrning oʻzi oldimizga qanday oʻtkir va dolzarb muammolarni qoʻyayotganini barchamiz koʻrib-bilib turibmiz. Ayniqsa, Uchinchi Renessans poydevorini barpo etishdek ulugʻ maqsad yoʻlida dadil ilgarilab borayotgan Yangi Oʻzbekistonda taʼlim tizimi oldida mislsiz vazifalar paydo boʻlmoqda. Chunki biz intilayotgan buyuk maqsadlarni amalga oshirish uchun avvalo yuksak professional kadrlar — oʻz ishining chinakam ustalari, har qanday sharoitda ham el-yurtimizga sadoqatli va jonkuyar insonlar kerak.
Bu vazifani amalga oshirishda sifatli taʼlim va tarbiya biz uchun suv bilan havodek zarur. Bugun ushbu masala mamlakatimiz taqdiri va kelajagini, barchamizning hayot-mamotimizni belgilaydigan eng masʼuliyatli va sharafli ishga aylanmoqda.
Shuning uchun ham hurmatli Prezidentimiz Oliy Majlis va Oʻzbekiston xalqiga Murojaatnomasida 2023-yilni mamlakatimizda “Insonga eʼtibor va sifatli taʼlim yili” deb eʼlon qildilar.
Biz — oʻz hayotini yosh avlod tarbiyasiga bagʻishlagan oʻqituvchi va murabbiylar buni taʼlim va tarbiya sohasiga berilayotgan yuksak eʼtibor va gʻamxoʻrlikning yana bir amaliy ifodasi sifatida qabul qilmoqdamiz.
Kuni kecha poytaxtimizda ustoz va murabbiylar bilan oʻtkazilgan samimiy va ochiq muloqotda zimmamizdagi vazifalarni yanada chuqur his etdik.
Ayniqsa, davlatimiz rahbarining muallim va murabbiylarning mavqeyini koʻtarish, oʻqituvchilik maqomini Konstitutsiyamizda mustahkamlash haqidagi fikrlari kuchimizga — kuch, gʻayratimizga — gʻayrat qoʻshdi. Oʻzbekiston muallim va murabbiylari hech qachon bunday yuksak eʼtiborga, qulay sharoitlarga ega boʻlmagan.
Toshkent shahrining oʻzida soʻnggi yillarda koʻplab maktablar butunlay yangicha qiyofaga ega boʻldi. Pedagoglar faoliyati uchun yangi-yangi imkoniyat va sharoitlar yaratilmoqda. Kelgusi oʻquv yilidan barcha maktablarda boshlangʻich sinf oʻquvchilarini bepul ovqatlantirishni yoʻlga qoʻyish tashabbusi ham inson qadrini ulugʻlash avvalo maktabdan, taʼlim tizimidan boshlanayotganini koʻrsatadi.
Bunday ulkan ijobiy oʻzgarishlar butun mamlakatimizni qamrab olmoqda.
Dunyoda chuqur inqiroz davom etayotgan oʻta murakkab bir davrda taʼlim sohasi uchun bunday katta mablagʻlar ajratish oʻz-oʻzidan boʻlmaydi, albatta. Lekin qanchalik qiyin boʻlmasin, Prezidentimiz xalqimiz, farzandlarimizning taqdiri va kelajagini oʻylab, soha rivoji uchun barcha imkoniyatlarni yaratib bermoqda.
Biz — pedagog xodimlar bunday gʻamxoʻrlikka javoban bebaho boyligimiz boʻlgan har bir bolani — bu mening bolam, deb Yangi Oʻzbekiston bunyodkori etib tarbiyalashga bor bilim va salohiyatimiz, kuch-gʻayratimizni safarbar etishga tayyormiz.
Aziz ota-onalar!
Barchamiz yaxshi tushunamizki, taʼlim-tarbiya sifatini oshirish, farzandlarimizning maktabda kamida ikkita chet tilni, kompyuter va kasb-hunar asoslarini oʻrganib chiqishini taʼminlash barchamizdan birgalikda harakat qilishni talab etadi. Ayniqsa, bolalarimiz uchun kelgusi hayot yoʻlini tanlashda 11-sinfdagi shakllanish davri muhim ahamiyatga ega boʻladi.
Hech shubhasiz, bu borada ustozlar bilan birga, ota-onalarning ham burchi va vazifasi muhim ekanini unutmasligimiz zarur. Muqaddas islom dinimizda ham farzandga yaxshi taʼlim va tarbiya berish ota-onaning birinchi galdagi vazifasi ekani alohida taʼkidlangani albatta bejiz emas.
Shuning uchun ham ota-onalar va oʻqituvchilar oʻrtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytirishimiz lozim. Kelgusida yangi avlod tarbiyachisi boʻladigan qizlarimizni zamonaviy bilim va hunarlarni egallagan, dunyoqarashi keng insonlar etib tarbiyalash eng muhim vazifalarimizdan biri boʻlishi kerak.
Bir soʻz bilan aytganda, inson qalbi va ongi, avvalo, farzandlarimiz hayotiga nisbatan xavf-xatarlar tobora kuchayib borayotgan hozirgi tahlikali zamonda navqiron avlodimiz taʼlim-tarbiyasiga bir lahza ham loqayd qarashga mutlaqo haqqimiz yoʻq.
Oʻgʻil-qizlarimizni mamlakatimizda yuz berayotgan tub oʻzgarishlarning qadriga yetib, bu jarayonda faol ishtirok etadigan chinakam vatanparvar insonlar sifatida voyaga yetkazish har bir ota-onaning nafaqat orzusi, balki amaliy harakatiga aylanishi lozim.
Doimo yodda tutishimiz shart: tarbiya bu — avvalo bilimni bolaga mehr, eʼtibor va gʻamxoʻrlik orqali singdirish demakdir.
Shu asosda yosh avlodni el-yurtga sadoqat, milliy va umumbashariy qadriyatlar ruhida kamol toptirish uchun maktab — oila — mahalla hamkorligini amalda yoʻlga qoʻyishimiz kerak.
Xalqimiz va Vatanimiz oldidagi masʼuliyatimizni chuqur anglagan holda bu yoʻlda barchamiz hamjihat boʻlib harakat qilsak, hech shubhasiz, milliy taʼlim-tarbiya tizimini albatta yangi sifat bosqichiga olib chiqamiz, bu borada koʻzlagan maqsadlarimizga yetamiz.
Qadrli vatandoshlar!
Bugun hayotning oʻzi maʼrifatparvar bobolarimiz aytgan fikrlar naqadar toʻgʻri ekanini isbotlab bermoqda: “Najot — taʼlimda, najot — tarbiyada, najot — ilmda, najot — muallimda”.
Eng muhimi, har bir ota-ona, butun xalqimiz qalbidagi orzu-intilishlarni ifoda etadigan bu soʻzlar hayotimizning maʼno-mazmuni, faoliyatimiz mezoniga aylanishi zarur.
Prezidentimizning taʼlim-tarbiya sohasidagi strategiyasini amalga oshirish uchun bor bilim, tajriba va kuch-gʻayratimizni safarbar etsak, shu olijanob ishga munosib hissa qoʻshsak, buyuk ajdodlarimiz va kelajak avlodlar oldidagi burchimizni sharaf bilan ado etgan boʻlamiz.

Обращение группы учителей и наставников к жителям города Ташкента
Осуществляемые под руководством Президента страны, уважаемого Шавката Миромоновича Мирзиёева широкомасштабные демократические реформы наполняют духом обновления и прогресса все сферы нашей жизни. Самое главное, растет уверенность нашего народа в своих силах и возможностях, в завтрашнем дне.
Все мы знаем, какие острые и актуальные проблемы выдвигает перед нами нынешнее сложное и стремительное время. Особенно сегодня, в Новом Узбекистане, который уверенно идет по пути формирования фундамента Третьего Ренессанса, перед системой образования встают совершенно новые серьезные задачи. Ведь для достижения этой великой цели прежде всего необходимы высокопрофессиональные кадры — настоящие мастера своего дела, самоотверженные люди, беззаветно преданные своей стране и народу.
Для осуществления этой задачи в первую очередь необходимо качественное образование и воспитание. Сегодня это становится самым ответственным и почетным делом, определяющим судьбу и будущее нашей страны, всех нас.
Поэтому Президент в своем Послании Олий Мажлису и народу Узбеки¬стана объявил 2023 год в нашей стране Годом заботы о человеке и качественного образования.
Мы, учителя и наставники, посвятившие свою жизнь образованию и воспитанию молодого поколения, воспринимаем это как еще одно практическое выражение огромного внимания к развитию сферы.
В ходе состоявшегося на днях в столице открытого диалога с учителями и наставниками мы еще глубже осознали важность возложенных на нас задач.
Нас особенно воодушевили, придали сил и энергии слова главы государства о необходимости повышения и закреплении в Конституции страны статуса учителей и наставников, его призыв «Профессия учителя должна стать самой престижной в нашем обществе». Учителям и наставникам Узбекистана никогда не уделялось такое большое внимание, не создавались настолько благоприятные условия.
В Ташкенте в последние годы многие школы обрели совершенно новый облик. Для работы педагогов создаются новые возможности. Инициатива об организации со следующего учебного года во всех школах бесплатного питания для учащихся начальных классов также свидетельствует о том, что обеспечение чести и достоинства человека начинается со школы, системы образования.
И такие огромные позитивные перемены охватывают всю нашу страну.
Несомненно, в нынешнее сложное время, когда в мире продолжается глубокий кризис, непросто выделять столь большие средства на сферу образования. Но, как бы ни было трудно,
Президент страны, думая о судьбе и будущем народа, наших детей, создает все возможности для развития сферы.
Мы, педагогические работники, в ответ на такую заботу, осознавая, что каждый ребенок, являющийся бесценным достоянием страны, — это наш ребенок, готовы направить все свои знания и потенциал, силы и энтузиазм на воспитание сегодняшних детей созидателями Нового Узбекистана.
Дорогие родители!
Все мы хорошо понимаем, что повышение качества образования и воспитания, обеспечение подрастающему поколению возможности овладения в школе не менее чем двумя иностранными языками, основами компьютерной грамотности и профессией требует от всех нас объединить усилия и действовать сообща. Особенно важное значение для юношей и девушек при определении их жизненного пути имеет выпускной, 11-й класс школы.
Необходимо помнить о том, что в этом вопросе наряду с работой учителей очень большую роль играют обязанности и задачи родителей. Наша священная религия ислам считает, что первостепенной задачей родителей является дать своим детям хорошее образование и воспитание.
Поэтому мы должны усилить взаимодействие между родителями и учителями. Важнейшей задачей должно стать воспитание девочек, которым в будущем самим предстоит воспитывать новое поколение, — личностями, обладающими современными знаниями и профессиями, широким мировоззрением.
Одним словом, в сегодняшнее тревожное время, когда различные деструктивные силы все активнее стремятся овладеть сознанием людей, прежде всего подрастающего поколения, мы не вправе быть равнодушными к такой чрезвычайно важной сфере, как образование и воспитание.
Формирование наших сыновей и дочерей настоящими патриотами, высоко ценящими и активно участвующими в происходящих в стране позитивных процессах коренных преобразований и обновления, должно быть не только мечтой всех родителей, но и их практической задачей.
Мы всегда должны помнить: воспитание — это прежде всего обучение ребенка с помощью любви, внимания и заботы.
Исходя из этого в целях формирования молодого поколения в духе преданности Родине, уважения национальных и общечеловеческих ценностей мы долж¬ны на практике наладить взаимодействие школы — семьи — махалли.
Если мы, глубоко осознавая свою ответственность перед народом и Родиной, будем действовать сплоченно, то, безусловно, поднимем национальную систему образования и воспитания на качественно новый уровень, достигнем намеченных нами целей.
Дорогие соотечественники!
Сегодня мы вновь и вновь убеждаемся в мудрости наших великих предков-просветителей, которые говорили: «Ключ к процветанию — в образовании, воспитании, знаниях, в руках учителя».
Самое главное, чтобы эти слова, олицетворяющие мечты каждого родителя, выражающие устремления всего народа, стали смыслом нашей жизни, важнейшим критерием нашей деятельности.
Если мы направим все свои силы, знания и опыт на реализацию стратегии нашего Президента в сфере образования и воспитания, внесем достойный вклад в это благородное дело, то сможем с уверенностью сказать, что выполнили свой долг перед великими предками и будущими поколениями.
Учителя и наставники города Ташкента.
- Представлены программы реформ на 2026 год и проекты Государственной программы
- В столице торжественно отметили 543-летие Захириддина Мухаммада Бабура
- В Узбекистане создается Республиканский центр хранения радиоактивных отходов
- «Где пролил пот усердья человек, пожнет плоды бессмертья человек»
- Президент ознакомился с предприятием по производству высоковольтных кабелей
- Соболезнования в связи с кончиной кандидата сельскохозяйственных наук, отличника высшего образования Карима Эгамкулова