AQSH Kongressi aʼzolari mamlakatlarimiz oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 30 yilligi boʻyicha maxsus maʼruza tayyorlamoqda
21:47 04 Fevral 2022 Siyosat
3139 0
AQSH Kongressi bilan 2022-yildagi parlamentlararo hamkorlik rejalarini muhokama qilish maqsadida mamlakatimiz elchisi Javlon Vahobov Vakillar palatasidagi «Oʻzbekiston boʻyicha kokus» hamraislari, kongressmenlar Trent Kelli (Missisipi) va Visente Gonsales (Texas) bilan uchrashuvlar oʻtkazdi.
Tadbirlar chogʻida kongressmenlar mamlakatimizni oʻzaro diplomatiya munosabatlari oʻrnatilganining 30 yilligi, Oʻzbekiston va AQSH oʻrtasidagi strategik sheriklikning 20 yilligi hamda Oʻzbekiston Mudofaa vazirligi va Missisipi Milliy gvardiyasi oʻrtasida hamkorlik oʻrnatilganining 10 yilligi bilan tabrikladi. Shu munosabat bilan, amerikalik qonun ijodkorlari AQSH Kongressida boʻladigan tinglovlar chogʻida “Soʻnggi 30 yil ichida roʻy bergan eng barqaror muvaffaqiyatlar toʻgʻrisida” mavzusida maʼruza qilishga tayyor ekanini bildirdi.
«Oʻzbekiston boʻyicha kokus» hamraislari 2022-yil may oyida AQSH Kongressi delegatsiyasi mamlakatimizga tashrif buyurishga tayyorgarlik koʻrayotganini maʼlum qildi. “Men har safar ajoyib mamlakatingizda boʻlganimda oʻzim uchun yangi narsalarni kashf qilaman. Shu bois AQSH Kongressi delegatsiyasi tarkibida Oʻzbekistonga navbatdagi safarimni ham intiqlik bilan kutyapman”, dedi Trent Kelli.
Muzokaralar chogʻida AQSH qonunchilari oʻz idoralari tez orada boshqa kongressmenlarni respublika mustaqilligining 30 yilligi munosabati bilan Oʻzbekiston mustaqilligi va suverenitetini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha Kongressning maxsus rezolyutsiyani tayyorlashga hammuallif boʻlishga taklif qilishini maʼlum qildi. Ularning soʻzlariga koʻra, Kongress tomonidan ushbu hujjatning maʼqullanishi mamlakatlarimiz oʻrtasida diplomatik munosabatlar oʻrnatilganining 30 yilligi nishonlanadigan 2022-yilda tarixiy voqeaga aylanadi.
Umuman olganda, kongressmenlar Trent Kelli va Visente Gonsales bilan uchrashuvlar chogʻida Oʻzbekiston — AQSH kun tartibining dolzarb masalalari, jumladan, parlamentlararo aloqalar boʻyicha doimiy hamkorlikni rivojlantirishga kelishib olindi. Shuningdek, amerikalik qonunchilar AQSH Kongressidagi «Oʻzbekiston boʻyicha kokus» doʻstlik guruhiga boshqa kongressmenlarni faol jalb qilishda davom etishini bildirdi.
Taʼkidlash joizki, joriy yil 19-fevral kuni Oʻzbekiston va AQSH oʻrtasida diplomatik munosabatlari oʻrnatilganiga 30 yil toʻladi.

Конгрессмены выступят со специальным докладом на Капитолийском холме по случаю 30-летия установления дипотношений между нашими странами
21:47 04 Февраль 2022 Политика
3145 0
Как сообщает Посольство Узбекистана в г.Вашингтоне, в целях обсуждения планов межпарламентского взаимодействия с Конгрессом США в 2022 году, глава нашей дипмиссии Жавлон Вахабов провел встречи с со-председателями «Кокуса по Узбекистану» в Палате представителей Конгресса США конгрессменами Трентом Келли (штат Миссисипи) и Висенте Гонсалесом (Техас).
В ходе встреч конгрессмены поздравили нашу страну с 30-летием со дня установления дипломатических отношений и 20-летием стратегического партнерства между Узбекистаном и США, а также 10-летием установления партнерских отношений между Министерством обороны Узбекистана и Национальной гвардией штата Миссисипи. В этой связи, американские законодатели выразили готовность выступить в ходе предстоящих слушаний в Конгрессе США с докладом «о наиболее устойчивых достижениях, которые имели место за последние 30 лет».
Председатели «Кокуса по Узбекистану» сообщили, что они готовят организацию посещения делегации Конгресса США в мае 2022 года. Конгрессмены заверили, что они будут активно призывать других законодателей из обеих партий Конгресса посетить республику. «С нетерпением жду очередного моего визита в Узбекистан в составе делегации Конгресса США, так как с каждым разом я нахожу что-то новое для себя в вашей замечательной стране», - отметил Трент Келли.
В ходе переговоров американские законодатели также заверили, что скоро их офисы призовут других конгрессменов стать со-автором специальной резолюции Конгресса США в поддержку независимости и суверенитета Узбекистана по случаю 30-летия Независимости республики. Они сообщили, что в случае одобрения Конгрессом принятие указанного документа станет историческим событием в 2022 году, когда страны празднуют 30-летие со дня установления дипломатических отношений.
В целом, в ходе встреч с конгрессменами Трентом Келли и Висенте Гонсалесом достигнута договоренность о поддержании постоянных контактов по актуальным вопросам узбекско-американской повестки дня, в т.ч. межпарламентских отношений. Американские законодатели заверили, что они продолжат активно привлекать других конгрессменов в состав дружественной группы «Кокуса по Узбекистану» в Конгрессе США.
Отметим, что 19 февраля исполняется ровно 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Узбекистаном и США.