Jalaquduq tumanida adirlik hududlarning suv taʼminoti yaxshilanmoqda
Saminjon Husanov/“Xalq soʻzi”. Jalaquduq tumanidagi “Gulbahor” va “Qoʻrtqi” massivlari tabiiy goʻzalligi bilan ajralib turadi. Biroq adirlikda joylashgan ushbu hududlarda sugʻorish tizimidagi mavjud muammolar tufayli ekinzorlarda koʻzlangan natijalarga erishish qiyinlashgandi. Bugungi kunda keng koʻlamli bunyodkorlik ishlari ana shunday muammolarning ijobiy yechimini taʼminlashga qaratilgan.
— Hududdagi mavjud fermer xoʻjaliklarida ekinlarni sugʻorish ishlarini toʻgʻri tashkil etish orqali yuqori hosildorlikka erishish mumkin, — deydi “Norin-Qoradaryo” irrigatsiya tizimlari havza boshqarmasi xodimi Bekzodbek Ahmedov. — Buning uchun yetarli sharoit mavjud boʻlishi kerak. Ayni paytda hududda “Gulbahor-2” nasos stansiyasida yangi nasosni ishga tushirish, 28 km.dan iborat yangi suv tarmogʻini oʻrnatish va 30 km. mavjud quvurda taʼmirlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Loyiha toʻliq yakunlangandan soʻng, 2250 gektar maydonda suv taʼminoti tubdan yaxshilanadi va yangi ekin maydonlarini oʻzlashtirish uchun keng imkoniyatlar yaratiladi.