Toshkent metropoliteni Rossiyadan yangi poyezdlarni sotib oladi
2022-yilda Toshkent metropoliteni Rossiyadan 14 ta yangi poyezd sotib oladi. Bu haqda metropoliten matbuot xizmati xabar berdi.
Xabarda aytilishicha, Toshkent metropolitenining kengayishi munosabati bilan yoʼlovchilar soni kundan-kunga ortib, metro bekatlarida katta tirbandlik paydo boʼlmoqda. Natijada yoʼlovchilarga sifatli xizmat koʼrsatilmayapti.
Qayd yetilishicha, 2020-yilda Toshkent metropolitenining oʼrtacha kunlik yoʼlovchi tashish hajmi 250-300 ming kishini tashkil etgan boʼlsa, bugungi kunda bu koʼrsatkich 380-420 ming yoʼlovchini tashkil etmoqda.
Shunday qilib, tirbandlikning oldini olish va yoʼlovchilarga qulaylik yaratish maqsadida “Toshkent metropoliteni” DUK tomonidan 15 ta harakat tarkibi, jumladan, Rossiyaning “Metrovagonmash” korxonasida ishlab chiqarilgan 60 ta zamonaviy vagonlar yetkazib beriladi.