Qorakoʻlchilik mahsulotlari yetishtiruvchilarga imtiyozli kreditlar beriladi
Qorakoʻlchilik tarmogʻini rivojlantirish boʻyicha kredit berishning quyidagi tartibi belgilangan:
— kreditlar Markaziy bankning asosiy stavkasiga 4 foizlik bank marjasini qoʻshish orqali hisoblanadigan stavka boʻyicha ajratiladi.
Kreditlar quyidagi shartlarda beriladi:
— tadbirkorlarga xorijdan goʻsht, jun va sut yoʻnalishidagi qoʻy va echkilar xarid qilish uchun – 5 yil muddatgacha, shu jumladan 3 yillik imtiyozli davr bilan;
— tadbirkorlarga ularning ozuqa sexlari (granulyator)ni, goʻsht, jun va sut mahsulotlarini qayta ishlashni tashkil etish boʻyicha loyihalarini moliyalashtirish uchun – 10 yil muddatgacha, shu jumladan 3 yillik imtiyozli davr bilan;
— xoʻjalik yurituvchi subyektlarga yaylovlarda chorva mollarining suvga boʻlgan ehtiyojini qondirish uchun suv chiqarish (quduqlar burgʻilash yoki mukammal taʼmirlash) va suv inshootiga resurs tejamkor uskunalar oʻrnatish uchun – 5 yil muddatgacha, shu jumladan 3 yillik imtiyozli davr bilan.