Oʻzbekistonda “Silk Avia” aviakompaniyasi tashkil etiladi
“Uzbekistan Airports” AJ Oʻzbekiston Transport vazirligi tashabbusi bilan “Silk Avia” mintaqaviy
Mintaqaviy aviakompaniyaning tashkil etilishi Oʻzbekistonda ishbilarmonlik faolligini ragʻbatlantirish va ichki turizmni rivojlantirish yoʻlidagi shart-sharoitlarni yaratish uchun muhim ahamiyatga ega boʻlib, bu oʻz navbatida aholining aviatsiya harakatchanligi koeffitsiyentining ortishiga taʼsir qiladi.
«Biz bozorda oʻzbekistonliklar uchun arzon narxlarda ichki aviatashuvlarni taʼminlaydigan aviakompaniya tashkil etishni maqsad qilib qoʻydik. Yaqin vaqtgacha Oʻzbekiston shaharlarini bogʻlaydigan toʻgʻridan-toʻgʻri qatnovlarning yoʻqligi katta muammo edi. Samarqanddan Xorazmga borish uchun yoʻlovchilar Toshkent orqali uchishlari kerak edi. Bizning vazifamiz — ichki tashuvlarni nafaqat «point to hub
Yangi aviakompaniya mintaqaviy aeroportlarni rivojlantirish uchun ham zarur. Shu bois, uni birinchi bosqichda “Uzbekistan Airports” boshqaruv kompaniyasi yaratmoqda. Kelgusida aviakompaniya xususiy sektorga oʻtkazilishi rejalashtirilgan. Taʼkidlash joizki, “Silk Avia” oʻzini “Uzbekistan Airways” milliy aviatashuvchisining raqibi sifatida namoyon qilmaydi, balki ichki tashuvlarni tashkil etish boʻyicha hamkor sifatida faoliyat yuritadi.