Oʻzbekistonda sabzi narxi bahorgacha oʻzgarmaydi
Oʻzbekistonda noyabr oyidagi sabzining narxini 2021-yil iyun oyi bilan taqqoslaganda 4-5 barobargacha tushgan. Bu haqda Qishloq xoʻjaligi vazirligi Matbuot xizmati xabar berdi.
Vazirlikning prognozlariga koʻra, 2022-yil bahorida kutiladigan yangi hosilga qadar sabzining narxi shu darajada saqlanib qoladi.
Maʼlum qilinishicha, 20-iyun holatiga koʻra, 1 kg sabzining oʻrtacha chakana narxi 6-10 ming soʻmni tashkil etgan boʻlsa, bugungi kunda (2021-yil oktyabr-noyabr) 2 ming soʻmgacha tushdi, dalaning oʻzidagi oʻrtacha xarid narxi esa 1 kg sabzi uchun 1-1,5 ming soʻm atrofida.
Joriy yil barcha toifa xoʻjaliklarida sabzi jami 124,4 ming gektar (oʻtgan yilga qaraganda, 18,2 ming gektarga koʻp) maydonda ekildi. 2021-yilda yetishtirilgan 2 mln tonnadan ortiq hosildan (oʻrim-yigʻim ishlari davom etyapti) asosiy qismi ichki bozor ehtiyojlarini qondirishga yoʻnaltirilmoqda.