Har bir poliklinikada xalq tabobati xonalari, fitobarlar tashkil etiladi
Davlatimiz rahbari xalq tabobatining sinalgan usullarini zamonaviy tibbiyotga integratsiya qilish orqali davolash tizimi natijadorligini yanada oshirish mumkinligini koʻrsatib oʻtdi.
Shu bois, 2022-yilda:
— samarasi isbotlangan dorivor oʻsimliklar tibbiy yordam koʻrsatish standartlari va protokollariga bosqichma-bosqich kiritiladi;
— barcha tibbiyot oliygohlari va texnikumlarda, hududiy Xalq tabobati markazlarida soha uchun mutaxassislar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimi joriy qilinadi;
— barcha hududlarda Ibn Sino markazlari tashkil etilib, ular tomonidan maktab, litsey, kollej, texnikum va oliygohlarda xalq tabobati va sogʻlom turmush tarzini oʻqitish yoʻlga qoʻyiladi;
— har bir poliklinikada xalq tabobati xonalari, fitobarlar tashkil etiladi;
— dorixonalarda dorivor vositalar burchagi boʻlishi, litsenziya talabi sifatida kiritiladi;
— Tibbiyot akademiyasining klinikasi qoshida Respublika xalq tabobati ilmiy-amaliy markazining 40 oʻrinli davolash boʻlimi va hududlarda filiallari ish boshlaydi.