12:31 18 Mart 2022 Siyosat
Davlatimiz rahbari xalq tabobatining sinalgan usullarini zamonaviy tibbiyotga integratsiya qilish orqali davolash tizimi natijadorligini yanada oshirish mumkinligini koʻrsatib oʻtdi.
Shu bois, 2022-yilda:
— samarasi isbotlangan dorivor oʻsimliklar tibbiy yordam koʻrsatish standartlari va protokollariga bosqichma-bosqich kiritiladi;
— barcha tibbiyot oliygohlari va texnikumlarda, hududiy Xalq tabobati markazlarida soha uchun mutaxassislar tayyorlash, qayta tayyorlash va malakasini oshirish tizimi joriy qilinadi;
— barcha hududlarda Ibn Sino markazlari tashkil etilib, ular tomonidan maktab, litsey, kollej, texnikum va oliygohlarda xalq tabobati va sogʻlom turmush tarzini oʻqitish yoʻlga qoʻyiladi;
— har bir poliklinikada xalq tabobati xonalari, fitobarlar tashkil etiladi;
— dorixonalarda dorivor vositalar burchagi boʻlishi, litsenziya talabi sifatida kiritiladi;
— Tibbiyot akademiyasining klinikasi qoshida Respublika xalq tabobati ilmiy-amaliy markazining 40 oʻrinli davolash boʻlimi va hududlarda filiallari ish boshlaydi.