«Cengiz Holding» kompaniyasi O‘zbekistondagi biznesini kengaytirish bo‘yicha yangi rejalarini taqdimot qildi
20:06 08 Avgust 2023 Siyosat
4024 0
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8 avgust kuni Turkiyaning «Cengiz Holding» kompaniyasi boshqaruvi raisi Mexmet Jengiz boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish, shu jumladan mamlakatimiz iqtisodiyoti tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilish bo‘yicha qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, Turkiyaning yetakchi ko‘p tarmoqli xoldingi ishtirokida O‘zbekistonda ikkita loyiha muvaffaqiyatli yakunlandi – Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida umumiy quvvati 460 megavattli zamonaviy elektr stansiyalar ishga tushirildi.
Uchrashuv chog‘ida davlatimiz rahbariga ushbu energetika obyektlarining ko‘rsatkichlari to‘g‘risida batafsil axborot berildi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz Jizzax viloyatida quvvati 500 megavattdan ziyod bo‘lgan yana bir elektr stansiya qurilishiga start berdi.
«Cengiz Holding» kompaniyasi tomonidan umumiy qiymati 5 milliard dollardan ziyod bo‘lgan yangi loyihalarni amalga oshirish rejalari taqdimot qilindi.
Avtomobil yo‘llari va tunnellarni modernizasiya qilish va qurish, geologiya-qidiruv ishlarini bajarish va istiqbolli foydali qazilma konlarini o‘zlashtirish, energetika infratuzilmasini davlat-xususiy sheriklik shartlarida boshqarish shunday loyihalar jumlasidan.
O‘zbekiston yetakchisi turkiyalik investor ishtirokidagi istiqbolli loyihalarni tez fursatda tayyorlash va to‘liq amalga oshirish yuzasidan topshiriqlar berdi.

Cengiz Holding presented new plans for business expansion in Uzbekistan
On August 8, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met a delegation of Turkish company Cengiz Holding headed by Chairman of the Board Mehmet Cengiz.
The issues of further expanding mutually beneficial cooperation were discussed, including the implementation of joint projects for the development and modernisation of our country's economic sectors.
It should be noted that with the participation of this leading diversified holding company from Turkey, two projects were successfully completed in Uzbekistan - modern power plants with a total capacity of 460 megawatts were put into operation in Tashkent and Syrdarya regions.
During the meeting, the head of our state was informed in detail about the performance of these energy facilities.
Besides, the President of Uzbekistan launched the construction of another power plant in Jizzak region with a capacity of over 500 megawatts.
Cengiz Holding also presented plans for new projects with a total value of more than 5 billion dollars.
These include modernisation and construction of highways and tunnels, implementation of geological exploration works and development of promising mineral deposits, as well as management of energy infrastructure on a basis of public-private partnership.
The leader of Uzbekistan gave instructions for speedy preparation and full-scale implementation of promising projects with the participation of Turkish investors.