Shavkat Mirziyoyev foydali qazilmalar zaxirasi va ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirishga oid taqdimot bilan tanishdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1 avgust kuni foydali qazilmalar zaxirasi va ishlab chiqarish hajmini ko‘paytirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda geologiya sohasiga katta e’tibor qaratilib, zamonaviy texnologiyalar joriy qilingani natijasida yerosti boyliklarini aniqlash ko‘lami kengaydi. Ularni qazib olish va qayta ishlash loyihalariga xorijiy investisiyalar kirib kelmoqda.
Xususan, so‘nggi olti yilda kaolinni qayta ishlash bo‘yicha 148 million dollarlik 15 ta yangi loyihalar ishga tushgan. Natijada tayyor mahsulot ishlab chiqarish hajmi qariyb 2 barobar ko‘payib, eksport 65 million dollarga yetgan. Shu davrda ko‘mir qazib chiqarish hajmi 1,4 barobar oshib, 5,4 million tonnaga yetgan.
Taqdimotda shu sohadagi, jumladan, ko‘mir, kaolin va uran hajmini oshirishga qaratilgan rejalar haqida axborot berildi.
Qayd etilganidek, bu yil 6,7 million tonna ko‘mir qazib olish reja qilingan.
Kaolin bo‘yicha qiymati 620 million dollarlik 33 ta loyiha amalga oshirilmoqda. Undan yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish hisobiga joriy yilda eksportni 81 million dollarga, 2030 yilga borib 180 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Shuningdek, uran zaxirasini o‘stirish bo‘yicha xorijiy kompaniyalar bilan hamkorlikda geologiya-qidiruv ishlari davom ettiriladi.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga bu yo‘nalishlarda natijadorlikni yanada oshirish imkoniyatlarini ko‘rsatib o‘tdi. Mavjud xomashyo bazasi, noyob texnologiyalar va kadrlar salohiyatidan unumli foydalanib, mahsulotlar hajmini ko‘paytirish vazifasi qo‘yildi.
Surxondaryodagi toshko‘mir bo‘yicha 5 ta istiqbolli maydonni xususiy sektorga berib, geologiya-qidiruv ishlarini jadallashtirish, Angrenda qazib olinadigan ko‘mir sifatini yaxshilash va saralash texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yangi kaolin konlarini topish va oq kaolin zaxirasini 200 million tonnaga yetkazish, uni qayta ishlash loyihalarini ko‘paytirish zarurligi ta’kidlandi.
Gidrotermal va qora slanesli uran konlarini o‘zlashtirishga xorijiy investorlar jalb qilinishi belgilandi.

Shavkat Mirziyoyev briefed with the project on reserves of mineral resources and increase in production volumes
19:42 01 August 2023 Politcs
3015 0
On August 1, President Shavkat Mirziyoyev acquainted with a presentation on measures to increase mineral reserves and volume of production.
As the result of increased attention and introduction of modern technologies to geological field in our country, the scope of discovering underground resources has increased. The amount of foreign investment is increasing into mining and processing projects of underground resources.
In particular, over the past six years, 15 new projects for kaolin processing worth 148 million dollars have been launched.  As a result, the production volume of finished products increased almost 2 times and exports reached 65 million dollars. Over the same period, coal production increased 1.4 times which is 5.4 million tons.
During the presentation, information about plans aimed at increasing the volume of coal, kaolin and uranium was provided.
As mentioned, it is planned to extract 6.7 million tons of coal this year.
Thirty-three projects worth 620 million dollars in kaolin are being implemented.  By producing high value-added products from this raw material, exports are targeted to reach 81 million dollars this year and 180 million dollars by 2030.
Also, geological exploration to increase uranium reserves will be continued in cooperation with foreign companies.
The head of our state showed the officials the possibilities of increasing efficiency in this sphere. Using the existing raw material base, unique technologies and human resources potential, the task of increasing the volume of production was set.
An instruction was given to transfer 5 prospective coal fields in Surkhandarya to the private sector. As well as, to accelerate geological exploration works; to introduce technologies to improve the quality and sorting process of coal mined in Angren.
It was pointed out that it is necessary to find new kaolin deposits and increase its reserves up to 200 million tons, as well as to increase the number of projects for raw material processing.
Measures to attract foreign investors to develop hydrothermal and black shale uranium deposits are defined.