Import qilinadigan dori vositalari va tibbiyot buyumlari uchun bojxona yig‘imi bekor qilindi
Dori vositalari va tibbiyot buyumlarini import qilishda bojxona rasmiylashtiruvi uchun yigʻim bekor qilinadi. Prezident farmoni bilan ayrim normativ-huquqiy hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritildi. Unga ko‘ra:
2024-yil 1-yanvardan alohida davlatlardan olib kiriladigan mahsulotlarning muvofiqligini majburiy baholashdan ozod etish tartibi bekor qilinadi;
2024-yil 1-yanvardan import tovarlarni davlat tilida markirovka qilish tartibiga o‘zgartirish kiritiladi;
2025-yil 1-yanvardan dori vositalarini va tibbiyot buyumlarini import qilishda bojxona qiymatining 1,2 foizi miqdorida bojxona rasmiylashtiruvi uchun yig‘im bekor qilinadi.
Shuningdek, quyidagilarni nazarda tutuvchi takliflar ishlab chiqiladi:
2023-yil 1-oktyabrgacha tovarlarni import qilish uchun litsenziya berish jarayonini avtomatlashtirish (raqamlashtirish) bo‘yicha;
2024-yil 1-yanvargacha transport xarajatlarini kompensatsiya qilish uchun subsidiya berish tizimini Jahon savdo tashkiloti talablariga moslashtirish bo‘yicha;
2023-yil 1-noyabrgacha tovarlarni “eksport” va “import” bojxona rejimlariga rasmiylashtirish uchun undiriladigan bojxona yig‘imlari stavkalarini Jahon savdo tashkiloti talablariga muvofiq birxillashtirish bo‘yicha.
- G20 sammitining Janubiy Afrikada oʻtkazilishi sharmandali holat – Tramp
- AQSH va Britaniya Suriya muvaqqat prezidenti Axmad ash-Sharʼani “qora roʻyxat”dan chiqardi
- Oʻzbekiston U-17 terma jamoasi Jahon chempionatidagi ikkinchi oʻyinida magʻlub boʻldi
- Oʻzbekiston milliy terma jamoasining xalqaro musobaqa uchun qaydnomasi eʼlon qilindi
- Yosh oʻzbek yozuvchisining asari Xalqaro bolalar adabiyoti kengashining faxriy roʻyxatiga kiritildi

Uzbekistan abolishes imports duty on drugs and medical supplies
Imported drugs and medical supplies are exempted from customs clearance fee. Amendments were made to some regulatory legal documents by presidential decree. As it is stated:
From 1 January 2024, the procedure for exemption of imported products from certain countries from mandatory conformity assessment will be cancelled;
From 1 January 2024, changes will be made to the procedure of labeling imported goods in the national language;
From 1 January 2025, the customs clearance fee of 1.2% for the imported drugs and medical supplies is cancelled.
Also, proposals will be developed to provide following for:
Digitization of license issuing process for the imported products until 1 October 2023;
Adaptation of the subsidies system for compensation of transport costs to the requirements of World Trade Organization until 1 January 2024;
Unification of customs duty rates charged for customs clearance fee under "export" and "import" regimes with the requirements of the World Trade Organisation  until 1 November 2023.